Patarimai lengvesnei pirmoko adaptacijai

Patarimai lengvesnei pirmoko adaptacijai

Adaptacija - tai prisitaikymas prie pasikeitusių gyvenimo sąlygų. Kad vaiko adaptacija mokykloje vyktų sklandžiai, patariame:  
 
1.      Kalbėtis su vaiku apie mokyklą. Neklauskite vaiko, „kaip sekėsi mokykloje?“ (atsakymas bus „gerai“), o pasidomėkite, „kur vaikas dažniausiai žaidė per pertraukas?“, „ar šiandien kam nors padėjo, ar sulaukė pagalbos iš kitų?“, “kokį keistą žodį šiandien išgirdo?“ ir pan. Į tokius klausimus atsakydamas, vaikas papasakos daugiau ir išsamiau.

2.      Nereikia mokyklos vien girti ar peikti girdint vaikui. Apie mokyklą, mokytojus, klasės draugus su vaiku kalbėkite pagarbiai, neutraliai. Jei vaikas girdės tik neigiamus dalykus, pradės mokyklos nebemėgti. Jei girdės tik perdėtai gerus dalykus („čia daug žaisite“, „niekas tavęs neskriaus“ ir t.t.) – susidūręs su nemalonumais, vaikas nusivils ir jausis apgautas.

3.      Kalbėkitės su vaiku apie jo jausmus. Ar vaikas džiaugiasi nauja aplinka? Ar laukia mokyklos su nekantrumu? O gal nerimauja? Ar bijo? Jei taip, tai ko bijo? Paaiškinkite vaikui, kad normalu nerimauti. Skatinkite jį kalbėtis su jumis apie jausmus ir išgyvenimus, patirtus mokykloje.

4.      Nekelkite vaikui per didelių reikalavimų ir lūkesčių. Vietoj nuolatinio kartojimo, kad Jūsų vaikas turi mokytis tobulai ir būti geriausias klasėje, geriau pasakykite vaikui, kad tikitės jo pastangų pamokose ir namų darbų ruošoje. Jei vaikas bus palaikomas, o ne spaudžiamas, jis bus kur kas laimingesnis ir ramesnis.

5.   Mokyklinio amžiaus vaikas turi mokėti apsirengti, susitvarkyti darbo stalą, mokėti savarankiškai naudotis tualetu. Pasirūpinkite, kad Jūsų vaikas sugebėtų pasirūpinti savo higiena tualete, tvarka savo darbo aplinkoje. Pratinkite vaiką pasiruošti mokyklai (susidėti tik kitos dienos pamokoms reikalingas knygas ir sąsiuvinius, pasiruošti rūbus) iš vakaro.

6.      Neperkraukite vaiko būreliais. Pradėjus lankyti mokyklą, pasikeičia  dienos ritmas. Labai greitai jaučiama, jei vaikas pervargsta nuo ilgo buvimo mokykloje arba būrelių gausos. Jūsų vaikui labai svarbu gerai pailsėti, išsimiegoti (10 val. miego) ir turėti laiko pažaisti su žaislais. Pervargęs vaikas nebenori eiti į mokyklą, pradeda sirgti.

7.      Nevėluokite į mokyklą ir laikykitės pastovaus dienos ritmo. Vaikams labai sunku, kai jie vėluoja į pamokas. Tuomet jie jaučiasi prastai, nes sudrumsdami tylą klasėje, sulaukia neigiamo klasės draugų dėmesio, bei blaškosi pats, kol susigaudo kokį puslapį atsiversti ir kokią užduotį daryti. Susidarykite dienotvarkę ir  jos laikykitės: kada keliatės, einate miegoti, kada laisvas laikas žaidimams ir t.t.

8.      Paaiškinkite vaikui, kad jis turi klausyti mokytojos, kelti ranką, kai nori kalbėti, netrukdyti draugams ir t.t. Aptarkite namuose su vaiku mokyklos ir klasės taisykles.

9.      Susitikę su vaiku, nenustebkite, jei jis bus piktas, agresyvus, nusiminęs, nekalbus ar verks. Tai normalu. Per dieną vaikui susikaupia daug emocijų, kurias saugiausia išlieti namuose prie artimų žmonių. Būkite kantrūs ir dėmesingi. Išklausykite jo nuoskaudas, pasipiktinimus, paguoskite ir nuraminkite.

10.  Bendradarbiaukite su klasės mokytoja. Ji mato Jūsų vaiką kitomis akimis, todėl jos informacija labai vertinga. Vaikas, matydamas draugišką tėvų ir mokytojos bendravimą, jausis saugiau. 

11.  Visada savo vaiką išklausykite iki galo, kai jis nori papasakoti apie mokyklą, draugus. Leiskite jam išsipasakoti, nepertraukite ir nenuvertinkite jo kalbos. Taip sukursite siaugią aplinką vaikui būti atviram, sužinosite, kas vyksta vaiko gyvenime.