2019-11-11 Archeologinės avalynės parodoje

2019-11-11 Archeologinės avalynės parodoje

Ar dažnas iš mūsų, audamasis kasdienius batus, susimąsto: ką avėjo mūsų protėviai, kaip atsirado pirmieji batai, kaip ir iš ko jie buvo kuriami ir tobulinami laikui bėgant, kiek jie galėjo kainuoti, ką iš avalynės galima buvo pasakyti apie žmonių luomą ir gyvenimo būdą?

VIMS mokyklos antrokai Igno ir jo mamytės iniciatyvos dėka lankėsi tarptautinėje XII – XVIII a. archeologinės avalynės parodoje „200 batų – 700 metų“ ir galėtų pasidalinti savo žiniomis bei įspūdžiais.

Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje vykstančioje parodoje eksponuojama Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Kernavės ir Gdansko apylinkėse rasta avalynė. „Vilko nasrai“, „Meškos letena“, klepė ir patina, batai su platforma ar ilga „nosimi“ (kuo turtingesnis žmogus, tuo „nosis“ ilgesnė), suaugusių batai ir vaikiški batukai, batsiuvių įrankiai ir avalynės ornamentika – visa tai mokiniai matė gausioje ekspozicijoje, klausydamiesi įdomaus gidės pasakojimo. Batai mūsų protėviams buvo brangus turtas, o seniausiai vaikiškų batukų porai – net 900 metų!  

Edukacinės programos pabaigoje mokiniai kūrė batuką-atviruką, galėjo išbandyti interaktyvias veiklas ir ne tik pasimatuoti senovinius batus, bet ir pažingsniuoti jais.

 Teksto autorė Janina L.